The Palestine Herald, Palestine, Texas

Local Sports

December 26, 2013

H.S. Football: Class 3A District 20 All-District Superlatives

PALESTINE — This year, the Fairfield Eagles dominated the Class 3A District 20 area. The team went 15-1, ultimately losing in the state championship.

Despite Fairfield’s dominance, the Palestine Wildcats had a strong showing this season, too.

For Coach of the Year for the district, Fairfield’s John Bachtel received the honor as voted on by the district coaches.

District MVP (most valuable player) was Fairfield’s Larry Rose, a senior. Offensive and defensive MVP’s were Jacob Gallegos and Jeremiah Simpson respectively.

Offensive Newcomer of the Year was Jaylon Gipson, a freshman out of Mexia, and Defensive Newcomer of the Year was Fairfield’s Charles Oliver, a sophomore.

Outstanding Lineman of the Year went to Kolton Gatson of Fairfield and Brian Thlang of Palestine.

Finally, Special Teams Player of the Year went to Fairfield’s Devin Eggins and Mexia’s Danny Huckaby.

Below is a list of the All-District team:

 

QB  

1st Team: Sterling Cavle-Sr (G)

2nd Team: Fabian Clark-Jr (P)

Running Back  

1st Team: Alex Ward-Sr (F), Kaylon Watson-Sr (M), Ben Luckett-Sr (P), Jarrell Owens-Sr (P)

2nd Team: Dominic brackens-So (F), Shawn Hobbs-Sr (M), Isiah Francis-So (R)

Center

1st Team:  Andrew Grant-Sr (F)*

2nd Team: Jeremiah Stacy-Sr (P), Blaine Myers-Sr (G), Case Adair-So (M)

Guards

1st Team: Eric Gonzales-Sr (P), Dillen Kilpatrick-Sr (F), Luke Rachel-Sr (F), Zack Morgan-Sr (P)

2nd Team: McCade Isabell-Jr (G), Christian Barco-Sr (M), Patrick Cross-Jr (P)

Tackles

1st Team: Barrett Myers-Sr (G), Jacob Reyes-Sr (M), Dakedrick McMorris-Jr (P)

2nd Team: Cole Beddingfield-So (F), Travis Crowson-Sr (G), Ricky Reyes-Jr (M)

Wide Receivers

1st Team: Cody Favors-Sr (G), Ike Jones-Sr (M), Sheldon Watson-Sr (P), Chris Lide-Sr (F),

Colby Minze-Jr (F)

2nd Team: Jaylon Medlock-So (G), Arik Weathers-Sr (M), Marquis Clark-Sr (P), Cameron Hicks-So (F)

Offensive Utility

1st Team: Bryson Gates-Sr (F)*

2nd Team: Damien Stoner-Jr (M)

Placekicker

1st Team: Bennett Gierkey-So (P)*

2nd Team: Stephen Featherston-Sr (G)

Corner Backs

1st Team: Rahiem Hayes-Jr (F)*, Marcus Robinson-Jr (P)*

2nd Team: Trishawn Townes-Jr (G), Kailon Murph-Sr (P), Karon Tatum-Jr (M)

Safeties

1st Team: Sheldon Watson-Sr (P), Chris Lide-Sr (F), Chance Carroll-Jr (F)

2nd Team: Cameron Barrett-Jr (P), Vijay Stingley-Sr (R), Jaime Rocha-Jr (G), Hoa Vuong-Sr (M)

Inside Linebackers

1st Team: Isiah Mitchell-Sr (P), Brian Gummelt-Sr (P), Sterling Cavle-Sr (G)

2nd Team: Tyrik Ray-So (M), Carlos Carrillo-Jr (M), Austin Ballew-Sr (R), Bryce Newman-Sr (P)

Outside Linebackers

1st Team: Alex Ward-Sr (F), Bryson Gates-Sr (F), Chris Weaver-Jr (P)

2nd Team: Devin Kozak-Sr (G), Colby Minze-Jr (F), Decovan Echols-Jr (M), Marquis Hernandez-So (P)

Defensive Ends

1st Team: Dakedrick McMorris-Jr (P)*, Dedrick Garner-Jr (F)*, Arikel Winn-Jr (M), Danny Cockerell-Sr (F)

2nd Team: Dalton Longenaugh-Sr (G), Josh Gallegos-Jr (F), Austin Gose- Sr (M), Jonta Maxey-Sr (P)

Defensive Lineman

1st Team: Tristan McGowan-Sr (F), Patrick Cross-Jr (P), Nolan Mays-Jr (P), Demitri Freeman-So (M)

 2nd Team: Luke Rachel-Sr (F), Raymond Wiley-Sr (G)

 Punter

1st Team: Brian Gummelt-Sr (P)*

2nd Team: Jaylon Medlock-So (G), Ronald Jackson-Jr (M)

1
Text Only
Local Sports